środa, 27 maja 2015

Wyspa Yeouido czyli w koreańskim Central Parku


Wyspa Yeouido zaznaczyła swoje znaczenie już w czasach dynastii Goryeo, wtedy, używano jej, jako rancza do hodowli koni, takie Kentucky nad rzeką Han ;) Za kolejnej dynastii wypasano tu bydło a na początku 20 wieku wybudowano na wyspie lotnisko, na którym pokazowe loty odbywał pierwszy koreański pilot An Chang-nam. Lotnisko funkcjonowało nawet po wybudowaniu Gimpo i aż do 1971 roku pełniło funkcję lotniska wojskowego. 

Tradycyjne oczko wodne Jidang
International Finance Centre Seoul
W 1971 na miejscu pasa startowego wybudowano plac, na którym odbywały się ogromne imprezy z wojskowymi na czele. Dziś plac wygląda tak jak na poniższym zdjęciu widać i wykorzystywany jest głównie przez wielbicieli rolek i deskorolek ;)

Kiedyś, pas startowy; teraz Culture Yard
Największe zmiany na wyspie zaszły z początkiem drugiego tysiąclecia. 
Zazielenianie wyspy zaczęło się w 1999 roku. Reszta pasów startowych została usunięta a park Yeouido został podzielony na cztery strefy: Tradycyjny Las Koreański, w którym zasadzone są rośliny endemiczne dla Korei, łąkę a właściwe trawnik wykorzystywany na pikniki, miejsce spotkań kulturalnych, czyli ogromny plac na którym odbywają się przeróżne imprezy oraz las ekologiczny (na spacer po lesie zapraszamy jesienią, w końcu trzeba dozować cudne, koreańskie widoki ;)

Las Ekologiczny - oczko wodne
Koreański ojciec w akcji !!!
Las koreański na wschodnim krańcu parku
Na wyspie znajduje się także Yeouido Hangang Park (한강시민공원 여의도지구(여의도한강공원)) , czyli część parku  ciągnącego się wzdłuż rzeki Han przez kilka dzielnic. W parku Hangang na wiosnę odbywa se festiwal kwitnących wiśni, podczas którego organizowana jest między innymi duża parada, wystawa kwiatów i koncerty. Na wschodnim brzegu wyspy przy parku Hangang znajduje się 63 Building, z którego rozciąga się widok na północną część Seulu. 

Hangang Park na  Yeouido

Hangang Park na Yeouido -  Cherry blossom festival
Okolice 63 Building




Widok z 63 Building na północną część Seulu
Na jednej wysepce mamy i rzekę i zamknięte kąpielisko (na terenie parku Hangang). Las i piękny park, do tego największy kościół protestancki, centrum finansowe  (International Finance Centre Seoul (서울국제금융센터)) oraz budynki rządowe! Co za mix!! A jednak wszystko świetnie się komponuje.

National Assembly of Korea
Financial Center
Tradycyjny Pawilon Yeouijeong we wschodniej części parku.

A najfajniejsza sprawa, ze po wyspie można pojeździć rowerem, co stanowi świetny relaks nie tylko dla styranego turysty ale i zapracowanego Koreańczyka ;)

W poruszaniu się po wyspie pomoże mapka (skan w dobrej rozdzielczości, więc może się przyda).
Rowery wypożyczamy przy jednym z głównych wejść do parku (w połowie jego długości).

A jak zgłodniejemy, to koreańska ajumma zaserwuje nam moje ulubione toppoki ! Czego chcieć od życia więcej? 

Dojazd:
Metro, Linia 9, Stacja Yeouido, ex 3


Yeouido Park Map

środa, 20 maja 2015

Gyeongbokung o czterech porach roku + nocna wyprawa.



Dwa razy w roku można obejrzeć pałace Gyeongbokung oraz Changdeokgung po zmroku.  To spore wydarzenie, na które wielu Seulczyków czeka przez cały rok. Od 16.00 ustawia się długa kolejka i wszyscy grzecznie czekają na otwarcie kas o 17.00; brama wewnętrzna prowadząca na dziedziniec główny otwierana jest o 18.00 (dla niektórych po ponad dwóch godzinach oczekiwania w kolejce ;)

Brama Gwanghwamun
Do pałacu mogą wejść także obcokrajowcy, tylko 190 osób dziennie. Gyeongbokung po zmroku można oglądać na wiosnę (w okolicach obchodów urodzin Buddy) oraz jesienią, w każdym z przypadków, tylko przez kilka dni.

Wejście do pałacu można zarezerwować na stronie: ticket.auction.co.kr lub zadzwonić pod numer +82-2-1566-1369. Warto dokonać rezerwacji, ponieważ, z własnego doświadczenia wiem, że czekanie w długiej kolejce oraz liczenie osób stojących przed tobą w obawie, czy starczy biletów do miłych nie należy.

W tym roku, przyjemność oglądania Gyeongbokung po zmroku była tym większa, że po pałacowych alejach chodziłam wraz z Gosią prowadzącą fantastyczny blog z kotami w roli głównej - Za Moimi Drzwiami (Gosina relacja z nocnego zwiedzania dostępna TU) oraz mężem Gosi, Robertem prowadzącym niezwykle ciekawy blog Oswajanie Drogi.

Sala tronowa
Główna sala tronowa Geunjeongjeon

Pawilon Gyeonghoreu

Oglądanie pałacu podczas pierwszego długiego majowego weekendu miało jeszcze jedną zaletę. Otóż na terenie pałacu o godzinie 20.00 zorganizowane zostały dwa przedstawienia. Jedno miało miejsce w Sujeongjeon (The Hole of Worthies), w którym to budynku wynaleziono alfabet Hangul; żeby obejrzeć to przedstawienie, trzeba było kupić bilet wstępu do pałacu. Dla tych wszystkich, którzy nie chcieli bądź nie mogli biletu zakupić (na przykład 191 obcokrajowiec!) tuż za bramą Gwanghwamun a przed wejściem na teren placu głównego z salą tronową rozstawiona została scena, na której można było zobaczyć piękne tańce pałacowe oraz balet przedstawiający koreańskie opowieści z czasów Dynastii Joseon oraz Goryeo.

Pawilon Sujeongjeon


Brama Heungnyemun
W Gyeongbokung byłam wiele razy, w różnych porach roku, ponieważ to ulubiony pałac małżonka mego, ale przyznam, że po zmroku wygląda najpiękniej.
Gyeongbokung zwany jest pałacem północnym a także pałacem, na który niebiosa zesłały wielkie łaski ( Palace Grately Blessed by Heavens). Nie wiem, czy niebiosa rzeczywiście zaangażowane były w jego tworzenie i łaską go omiotły, wiem natomiast, że architekci pałacu zrobili kawał dobrej roboty a kunszt, choćby w postaci budowy dwóch sztucznych jeziorek z pawilonami na wodzie jest godny podziwu. 

Gdyby ktoś zwiedzał Seoul przed 1995 rokiem, stojąc na ulicy Sześciu Ministrów (dziś Sejong-daero) nie mógłby widzieć kompleksu pałacowego, ponieważ zasłaniał go budynek Japanese GeneralGovernment w którym mieściła się administracja okupanta, Cesarstwa Japonii. Decyzje o rozbiórce podjęto we wczesnych latach 90’tych i dziś możemy podziwiać już z oddali piękne wejście do największego seulskiego pałacu.

Przed bramą głownią, po bokach znajdują się dwa posągi, na które warto zwrócić uwagę.  Są to Haetae, mistyczne stworzenia, które miały chronić pałac przed ogniem. Stwory te stały się inspiracją dla zaprojektowanej w 2009 maskotki Seulu. Ojcem projektu był dobrze znany z poprzednich wpisów o strumieniu Cheonggyecheon, DDP oraz Floating Islands Burmistrz Oh Se-hoon.   
Maskotkę w pełnej okazałości zobaczyć można min. na N-Tower (seulski Haetae).

Haetae przed bramą główną
Gyeongbokung jest piękny o każdej porze roku, ale najpiękniej wygląda wiosną i jesienią. 
Zobaczcie sami ;)





Ondol w palacu ;)
Pawilon Gangnyeongjeon

Ogród tarasowy Amisan przy pawilonach królowej

Pawilon na wodzie Hyangwonjeong
National Folk Museum mieszczące się na terenie pałacu

Ogród Amisan
Pawilony księcia regenta Donggung

Folk Museum



Pawilony królowej, kurtyzan i dworek Hamhwadang i Jipgyoengdang
Pawilon Hyangwonjeong

Gyeonbokgun otwarty jest cały rok za wyjątkiem wtorku, a następna okazja do obejrzenia go po zmroku w tym roku we wrześniu.   

Dojazd:
Stacja Gyeongbokgung, Linia 3
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...