Rewitalizacja polega nie tylko na renowacji budynków ale także na budowie małych galeryjek na dachach domów, tworzeniu mini ogrodów oraz oddaniu ścian artystom tworzącym murale.
To właśnie murale, małe galerie oraz muzea są tematem przewodnim w zwiedzaniu okolicy. Wytyczony został szlak muralowy ;) który ciągnie się nieomal od wejścia do metra na stacji Hyehwa aż po sam mur otaczający kiedyś stary Seul.
Gon króliczka |
Jak hiszpańskie, moje ukochane andaluzyjskie uliczki ;) |
Pomysł na stworzenie projektu Ihwa-dong Village zrodził się po sukcesie rewitalizacji Bukchon Hanok Village w 2007 roku (ta część Seulu jest wyjątkowo urocza, zerknijcie TU).
Podobnie jak Bukchon, Ihwa-dong Village jest także zamieszkana, to nie jest skansen, wiec wszystkich odwiedzających uprasza się o zachowanie ciszy (a jak nie, to koreańska ajumma skutecznie przypomni białemu, ze ona ma mieć ciszę, bo ptaszki ogląda! ;)
Polujcie na małe atelier artystów-rzemieślników, tu ręcznie barwione chusty z ekologicznej bawełny. |
Jeszcze w lutym nie było wielu miejsc, które widziałam tam w maju z Muzeum Ihwa-dong Village na czele. To miejsce które dokumentuje zmiany, jakie zaszły w dzielnicy w czasie rewitalizacji oraz dokumentuje także jej historię.
Minikafejkek, które znajdują się w pobliżu Choi's Hardware Gallery w zimie jeszcze nie było, a teraz wypiłam tam kawę z prawdziwego zdarzenia, mocno paloną, niemal oleistą i pachnącą Kenią.
Murale nie pojawiły się w tej części Seulu przypadkowo. W 2006 roku, Ministerstwo Kultury i Turystyki zapoczątkowało projekt w myśl którego ściany zostały przekazane artystom by ci, przetransformowali przestrzeń starych, obdrapanych domów i malutkich warsztatów.
W rezultacie w 2010 powstał projekt stworzenia wioski, dziś możemy podziwiać rezultaty projektu i czekać z zapartym tchem na kolejne zmiany, ponieważ sama wioska Ihwa-dong jak i zresztą cały Seul nieustannie ewoluuje.
Dojazd:
Linia metra numer 4, stacja Hyehwa, wyjscie numer 2.
Dokładne wskazowki(po angielsku, ze zdjeciami punktow orientacyjnych) TUTAJ
.