środa, 4 lutego 2015

Insa-dong, czyli stare z nowym.

Insa-dong to jedne z popularniejszych miejsc w Seulu chętnie odwiedzane przez turystów, zapewne powodem tego jest możliwość zobaczenia w jednym miejscu mieszania się tradycji i Seulu czasów dzisiejszych. 

Jeśli jesteście w Seulu przejazdem i nie macie czasu odwiedzić Iteawon, Ehwa Uniwersity, Buchcon czy Folk Flea Market, Insa-dong  jest świetną alternatywą. Znajdziemy tu rękodzieło, antyki, trochę sztuki nowoczesnej, dobre herbaciarnie i sławne koreańskie street food.

Ręcznie robione akcesoria w jednym ze sklepików w kompleksie SSamzigil.
Mural na klatce schodowej SSamzigil
Klatki schodowe kompleksu SSamzigil wykorzystywane są także jako powierzchnia wystawiennicza.
W okresie panowania dynastii Joseon teren należał do  Dohwaseo, czyli urzędu zajmującego się wykonywaniem wszelakich malowideł na zlecenie innych urzędów królestwa a wielu z pracowników Dohwaseo zamieszkiwało w bliskiej okolicy. Kiedy departament zamknięto byli urzędnicy zaczęli sprzedawać swoje prace i handlować materiałami plastycznymi. Działalność ta, przerodziła się  z czasem w regularny targ a dzisiejsze sklepiki są jego bezpośrednim potomstwem.

Na Insa-dong można zrobić sobie pozytywkę wedle własnego design. Wybieramy pudełko, zwierzaczka i melodyjkę, taką, jaka nam się najbardziej podoba a Pani sprzedawczyni złoży nam to wszystko do kupy ;)

Tradycyjne, ślubne nakrycia głowy i sakiewki na "szczęśliwe" pieniądze. Takie sakiewki z pieniędzmi możemy powiesić u wejścia domu na szczęście.

Ssamziegil to najbardziej znany kompleks na Insa-dong. Czterokondygnacyjny budynek mieści ponad 7- sklepików a  w jego podziemiach można samemu spróbować rękodzieła; wybrać możemy miedzy innymi pomiędzy garncarstwem, wyrobami z papieru hanji oraz bardziej nowoczesnymi formami; możemy na przykład namalować ukochanej osobie serduszko używając do tego naszych linii papilarnych.

Serduszko z naszych linii papilarnych - prezent nie do podrobienia.
Ręcznie robione breloczki ;)
MARU, nowy kompleks sklepow na Insa-dong. PSY straszy i tu ;/
MARU to nowy kompleks 60 sklepów sprzedających produkty design. Mozna tu znaleźć głównie produkty o nowoczesnej linii, zaprojektowane w duchu tradycyjnym. Lniane ubrania o klasycznych, koreańskich liniach, poduszki z wyszywanymi, tradycyjnymi wzorami i patchworkami.  Jest tu obecny także nowoczesny, K-popowy design.

W MARU nawet poręcze mają na sobie odpowiedni design ;)
Naprzeciwko Ssamziegi, w wąskiej uliczce znajduje się centrum turystyczne. Tu możecie przymierzyć stroje królewskie oraz mundury gwardii z czasów dynastii Joseon.

Na Insa-dong jest kilka dobrych herbaciarni, ale trzeba wejść w boczne uliczki, żeby je znaleźć. Tu zawsze jest cicho i relatywnie mało ludzi.
Na Insa-dong należy się po prostu zgubić. Wejść w wąskie uliczki, poszperać w starych przedmiotach, wejść do kilku małych galerii i napić się herbaty w jednej z tradycyjnych herbaciarni. 

Tu nie wolno się spieszyć.


Dojazd:
Metro: Linia 3, stacja Anguk, wyjście nr. 6.
Idziemy 100m prosto, skręcamy w lewo obok pomnika pędzla.

3 komentarze:

  1. Ale tam różnych różności i jak kolorowo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zazwyczaj mam okazję do krótkich wypadów i takie kompleksy są dla mnie idealnym rozwiązaniem. Może kiedyś wykorzystam ten namiar. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...