środa, 27 maja 2015

Wyspa Yeouido czyli w koreańskim Central Parku


Wyspa Yeouido zaznaczyła swoje znaczenie już w czasach dynastii Goryeo, wtedy, używano jej, jako rancza do hodowli koni, takie Kentucky nad rzeką Han ;) Za kolejnej dynastii wypasano tu bydło a na początku 20 wieku wybudowano na wyspie lotnisko, na którym pokazowe loty odbywał pierwszy koreański pilot An Chang-nam. Lotnisko funkcjonowało nawet po wybudowaniu Gimpo i aż do 1971 roku pełniło funkcję lotniska wojskowego. 

Tradycyjne oczko wodne Jidang
International Finance Centre Seoul
W 1971 na miejscu pasa startowego wybudowano plac, na którym odbywały się ogromne imprezy z wojskowymi na czele. Dziś plac wygląda tak jak na poniższym zdjęciu widać i wykorzystywany jest głównie przez wielbicieli rolek i deskorolek ;)

Kiedyś, pas startowy; teraz Culture Yard
Największe zmiany na wyspie zaszły z początkiem drugiego tysiąclecia. 
Zazielenianie wyspy zaczęło się w 1999 roku. Reszta pasów startowych została usunięta a park Yeouido został podzielony na cztery strefy: Tradycyjny Las Koreański, w którym zasadzone są rośliny endemiczne dla Korei, łąkę a właściwe trawnik wykorzystywany na pikniki, miejsce spotkań kulturalnych, czyli ogromny plac na którym odbywają się przeróżne imprezy oraz las ekologiczny (na spacer po lesie zapraszamy jesienią, w końcu trzeba dozować cudne, koreańskie widoki ;)

Las Ekologiczny - oczko wodne
Koreański ojciec w akcji !!!
Las koreański na wschodnim krańcu parku
Na wyspie znajduje się także Yeouido Hangang Park (한강시민공원 여의도지구(여의도한강공원)) , czyli część parku  ciągnącego się wzdłuż rzeki Han przez kilka dzielnic. W parku Hangang na wiosnę odbywa se festiwal kwitnących wiśni, podczas którego organizowana jest między innymi duża parada, wystawa kwiatów i koncerty. Na wschodnim brzegu wyspy przy parku Hangang znajduje się 63 Building, z którego rozciąga się widok na północną część Seulu. 

Hangang Park na  Yeouido

Hangang Park na Yeouido -  Cherry blossom festival
Okolice 63 Building
Widok z 63 Building na północną część Seulu
Na jednej wysepce mamy i rzekę i zamknięte kąpielisko (na terenie parku Hangang). Las i piękny park, do tego największy kościół protestancki, centrum finansowe  (International Finance Centre Seoul (서울국제금융센터)) oraz budynki rządowe! Co za mix!! A jednak wszystko świetnie się komponuje.

National Assembly of Korea
Financial Center
Tradycyjny Pawilon Yeouijeong we wschodniej części parku.

A najfajniejsza sprawa, ze po wyspie można pojeździć rowerem, co stanowi świetny relaks nie tylko dla styranego turysty ale i zapracowanego Koreańczyka ;)

W poruszaniu się po wyspie pomoże mapka (skan w dobrej rozdzielczości, więc może się przyda).
Rowery wypożyczamy przy jednym z głównych wejść do parku (w połowie jego długości).

A jak zgłodniejemy, to koreańska ajumma zaserwuje nam moje ulubione toppoki ! Czego chcieć od życia więcej? 

Dojazd:
Metro, Linia 9, Stacja Yeouido, ex 3


Yeouido Park Map

8 komentarzy:

 1. Jak zwykle znakomite zdjęcia.Czy w parku są strefy ciszy jak w Central Parku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na placu Culture Yard (to ten na zdjęciu z dzieciakami na deskorolce) panuje gwar, natomiast w pozostałej części parku, szczególnie w Traditional Korean Forest położonym we wschodniej części parku panuje cisza jak makiem zasiał.
   Nie ma co prawda napisów, ale wszyscy doskonale wiedza, ze rozmawia się tam półgłosem.
   Zaraz zeskanuję plan parku i dodam pod tekstem,więc zobaczysz jak to dokładnie wygląda ;)

   Usuń
 2. Ola, nie uwierzysz, ale tam właśnie trafiliśmy w ostatni wieczór w Seulu! Zupełnie przypadkiem widzieliśmy kawał parku, ludzi biesiadujących na trawie, spacerujących, jeżdżących na rowerach i innych dziwnych jeździdłach. Mam całą fotorelację! :)
  Wspaniałe miejsce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, ze trafiliście tam!
   Moze to telepatia hihihi ;)

   Usuń
 3. Przydreptałam od Małgosi i podziwiam, piękne zdjęcia, wspaniale pokazujesz... dla mnie egzotykę :) ściskam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że z Waszymi problemami rachunkowymi najlepiej poradzi sobie www.biurofinansowekk.comHYPERLINK "http://www.biurofinansowekk.com/"! Korzystam z ich usług od lat i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...