środa, 6 maja 2015

Katolicki Seul - spacer po miejscach kultu.Dziś zapraszamy na spacer po Seulu katolickim. 

Nie jestem pewna, czy jakiś przewodnik po Korei dostarcza wiadomości o miejscach martyrologii chrześcijan w Seulu, ale takowe są i być może ktoś, kto odwiedzi Seul w przyszłości będzie bardziej zainteresowany powyższą tematyką, niż zwiedzaniem Seulu śladami gwiazd K-drama (o tym akurat można przeczytać w niewyobrażalnej ilości publikacji, są nawet cale przewodniki poświęcone jakże fascynującemu tematowi zwiedzania ;)

Koreańska Organizacja Turystyczna przed wizytą Papieża Franciszka opracowała trzy trasy zwiedzania obejmujące najważniejsze miejsca związane z historia katolicyzmu w Korei.
Przyznam, nie wszystkie miejsca odwiedziłam, choć w wielu z nich byłam, a w Katedrze na Myeong-dong bywam nawet dość regularnie, toteż właśnie od katedry zaczniemy nasz wirtualny spacer.


Wnętrze Katedry na Myeong-dong podczas niedzielnej mszy
Katedra Myeong-dong to Seulski kościół archidiecezjalny. Zbudowana została w 1898 roku a jej bryła przypomina troszkę Kościół Mariacki. Ma piękne sklepienia krzyżowe, choć za dekoracje służą nie piękne malowidła i bogata sztukateria, a białe ściany i czerwona cegła; prosto i pięknie.
Od 1900 roku do katakumb katedralnych transportowane były szczątki męczenników z całego kraju, które znalazły ty miejsce doczesnego spoczynku. Spacer po Myeong-dong TU.

Koreański katolicyzm trafił na półwysep z Chin dzięki uczonym, którzy szukali alternatywnej filozofii dla konfucjanizmu (kto chętny, może przeczytać więcej na ten temat w poście o tegorocznej Wielkanocy).
To podejście do katolicyzmu zaowocowało utworzeniem w 1855 roku pierwszego seminarium oraz Uniwersytetu Katolickiego (seminarium powstało 43 lata przed wybudowaniem katedry!). 
Na terenie uniwersyteckiego kampusu znajdują się piękne tereny zielone, dzięki czemu można tu odpocząć od zgiełku metropolii. 

Wszystkim, którzy czują „potrzebę wejścia” do kościoła podczas zagranicznych wojaży, a trudno im znaleźć na to czas w napiętym harmonogramie zwiedzania proponuję odwiedzić kościół Gahoe-dong mieszczący się w pięknym Bukchon Hanok Village (spacer po Bukchon TU).

Na terenie, na którym wybudowano kościół zorganizowana została pierwsza msza powszechna w Korei, to tu także ochrzczeni zostali członkowie ostatniej rodziny królewskiej. 
Do kościoła warto wejść jeszcze z jednego powodu; na dachu znajduje się ogród z tarasem widokowym, z którego rozciąga się piękny widok na Bukchon. Ogród nie zawsze jest otwarty, ale warto sprawdzić przy okazji wizyty w Bukchon, czy można wjechać na czwarte piętro kościoła z wyjściem na ogród. 

Kościół Gahoe-dong przypomina mi trochę zabudowę góralską ;)
Dziedziniec Gahoe-dong
Wnetrze Gahoe-dong
Jeśli ktoś lubi spędzać czas w ogrodach o większych gabarytach, niż te na dachach, proponuję Jeoldusan Martyrs’ Shrine (Świątynia Męczenników; Ściętych głów), znajdująca się u wybrzeży rzeki Han przy Parku Hangang, która, sama, otoczona jest pięknym ogrodem przypominającym Ogród Oliwny. 

Jeoldusan widoczny z poziomu parku Hangang
Pomnik upamiętniający męczenników na Jeoldusan . Środkowa i prawa część w kształcie używanych narzędzi tortur


W ogrodach otaczających świątynię, znajduje się polski akcent, popiersie JP II upamiętniające wizytę w Korei w 1989roku. Możemy tu również przycupnąć przy replice groty Matki Boskiej z Lourdes.
oraz zwiedzić muzea poświęcone historii katolicyzmu oraz przedstawiające sylwetki koreańskich męczenników, których szczątki złożone są w Świątyni Jeoldusan.   
                 
Park Hangang z widokiem na Yeouido

Po zwiedzeniu Jeoldusan, możemy usiąść na ławce w Parku Hangang (na wysokości mostu Yanghwa) z widokiem na Yeouido, czyli Seulski Manhattan, na spacer, po którym zapraszam za kilka tygodni.

Protestancki Yeoido Full Gospel Church
Na Yeouido znajduje się także największy, protestancki kościół w Korei Yeoido Full Gospel Church. Co prawda nie jest to kościół katolicki, ale warto nim wspomnieć, choćby ze względu na fakt, iż co niedzielę odprawiane są tu msze w obrządku protestanckim w językach obcych: angielskim, chińskim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim oraz indonezyjskim!. 

Dojazd:
Katedra Myeong-dong 
Myeong-dong Station, Subway Line 4, Exit 8

Gahoe-dong
Anguk Station, Subway Line 3, Exit 2

Jeoldusan
Hapjeong Station, Subway Line 2 and 6, Exit 7


Informacje szczegółowe trzech trasach zwiedzania  wspomnianych wyżej w linku: http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_6.jsp?cid=1935996

Forma PDF dostępna tu: http://www.martyrs.or.kr/html/pilgrimage_english_ebook.pdf


6 komentarzy:

 1. Witam, wie może Pani, dlaczego kobiety podczs mszy mają na głowach chustki? Bardzo mnie to ciekawi a nie znalazłam nigdzie odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tu akurat odpowiedź jest dosyć prosta :)
  Cytat tutaj (1 Коr., XI, 5,6), a argumenty z Pisma i Prawa Kanonicznego(obowiązującego do 1983) tutaj
  Argument z Pisma Świętego:

  Święty Paweł pisze z troską do swoich wiernych w Koryncie: „Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny". (1 Kor 11, 5-7).

  Argument z Prawa Kanonicznego

  Tak nakazywał do 1983 r., a więc tradycyjny Kodeks Prawa Kanonicznego
  Can 1262 §1. Optandum ut, congruenter antiquae disciplinae, mulieres in ecclesia separatae sint a viris.
  §2. Viri in ecclesia vel extra ecclesiam, dum sacris ritibus assistunt, nudo capite sint, nisi aliud ferant probati populorum
  mores aut peculiaria rerum adiuncta; mulieres autem, capite cooperto et modeste vestitae, maxime cum ad mensam Dominicam accedunt.
  Kan. 1262 §1 Wskazaną jest rzeczą, aby kobiety stosownie do starodawnego zwyczaju były w kościele oddzielone od mężczyzn
  §2 Mężczyźni, uczestnicząc w kościele czy poza nim, powinni mieć głowy odkryte, chyba, że uznane zwyczaje lub szczególne okoliczności wymagają czego innego; niewiasty zaś powinny być z głową nakrytą i skromnie ubrane, zwłaszcza gdy przystępują do Stołu Pańskiego.

  A wszystkie te informacje dostępne u wujka Google, po wpisaniu "chustki na głowie kościół kobiety)
  Nie taki Google straszny, jak go malują, prawda ;)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak zwykle religijny seksizm z gatunku ,,mężczyznom wolno wszystko, kobietom nic'' dlatego mam gdzieś religię, to najgorsza rzecz jaka może być dla kobiet

   Usuń
 3. Świetny blog! Właśnie takim szlakiem zamierzam zwiedzać Seul do którego własnie dotarłam. Czy mogłabym poprosić maila do Pani? Miałabym jeszcze kilka pytań. Czy nadal przebywa Pani w Korei?

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że informacje się przydają. Chętnie odpiszę na maila.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...