środa, 29 kwietnia 2015

Pływające wyspy na rzece Han


Na świecie istnieją setki sztucznych, stworzonych ręką ludzką wysp. Najbardziej znaną jest bez wątpienia Palm Jumeirah w Dubaju. Do mistrzostwa doszli także Niderlandczycy, budując na sztucznych wyspach całe miasta. 

W Seulu też mamy sztuczną wyspę, której konstrukcja jest oczywiście...najnowocześniejsza w świecie, jak na Seul przystało ;). Otóż jest to pierwsza wyspa pływająca, unosząca się na wodzie (być może, natchnieniem dla projektanta były wyspy stworzone przez śmieci unoszące się na powierzchni oceanów…przepraszam; chwila czarnego humoru).

Floating Island znajduje się tuż obok mostu Banpo, na południowym brzegu rzeki Han (o moście i wbudowanej w niego kolorowej fontannie napiszemy innym razem).
Konstrukcję wyspy zapoczątkował w 2007 roku ówczesny burmistrz Seulu Oh Se- hoon, który odpowiedzialny jest także za budowę mojej ukochanej DDP (wirtualny spacer po DDP dostępny tu). Pan Oh, to godny następca poprzedniego burmistrza, Pana Lee Myung – bak, który ruszył z projektem odkrycia strumienia Cheonggyecheon  (Spacer wzdłuż strumienia Cheonggyecheon) oraz, w 2005 przyjął projekt budowy nowego Urzędu Miasta Seoul. To fascynująca budowa, nie tylko pod względem architektonicznym, ale także ekologicznym, której z pewnością trzeba będzie poświęcić oddzielny post. 

Floating Island składa się z trzech oddzielnych wysp: Vista (największa 2000 ton), Terra (najmniejsza) oraz Viva.
Konstrukcja wysp jest unikatowa, ponieważ nie opierają one swojej konstrukcji na sztucznie usypanym podłożu, jak ma to miejsce w wypadku wspomnianych wyżej konstrukcji rozmieszczonych po całym świecie, a utrzymuje się na specjalnych pływakach.  Wyspy połączone są łańcuchami, które następnie przytwierdzone są do 500 tonowego bloku betonowego, aby w ten sposób zacumować całą konstrukcję.

Prawie Guggenheim Museum w Bilbao. No cóż, jaki wiemy, "prawie" robi różnicę.
Amfiteatr
Wyspa miała stać się centrum kulturalno rozrywkowym.  Budynki na wyspach kryją pod dachami miejsca przeznaczone na restauracje, galerie, sklepiki, sale konferencyjne i bankietowe. Znajduje się tu także pływający amfiteatr. Niestety, z wielkich planów wyszło niewiele.  Budynki za dnia wyglądają szaro, otwarta jest tylko jedna restauracja i jedna kawiarenka a wysepki straszą pustką.  Po zmierzchu prezentują się znacznie lepiej. Pięknie oświetlone doskonale wyróżniają się na tle czarnego lustra wody.


Imienniczka ;)Co prawda udało się zorganizować tu trzy duże eventy w 2010 i 2011, ale od tego czasu miejsce wygląda na opuszczone, a już z pewnością nie wykorzystywane w celach, do jakich zostało zaprojektowane. Obecnie Urząd Miasta przyjął plan reaktywowania wysp, za którego powodzenie mocno trzymam kciuki.

W tym roku wyspy zapisały się chlubnie w historii Irlandii, ponieważ w dniu obchodów dnia Św. Patryka w Seulu (relacja z obchodów), dzięki staraniom Pani Ambasador O’Donoghue wyspy oświetlone były na… zielono ;) Bardzo miły memu sercu akcent ;) 

Dojazd:
Na wyspy można dostać się w kilka sposobów, ale najwygodniej użyć 
Gangnam Terminal Underground Shopping Cemtre Gate 4 (wyjść na powierzchnię i udać się prosto wzdłuż estakady, dojść do mostu Banpo)
Linia 3/7lub 9, stacja Express Bus Terminal.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...