środa, 13 maja 2015

Zakupy w Urzędzie Miejskim - Seoul City HallSeulski City Hall opisać można kilkoma określeniami: przyjazny środowisku, przyjazny mieszkańcom oraz przyjazny społeczeństwu. 

Budowę nowego Urzędu Miejskiego zaczęto w 2008, ukończono ją po czterech i pół latach.
                W celu postawienia konstrukcji ze szkła i stali, w której mieści się obecnie cały urząd, trzeba było wyburzyć większą część zabudowań pochodzących jeszcze z czasów okupacji japońskiej. Pozostawiono jednak główną część starego urzędu i przeznaczono ją na bibliotekę. 
Obie części połączone są wspólnymi piwnicami, w których znajduje się cała masa atrakcji, które uprzyjemniają czas mieszkańcom Seulu. To urząd miejski, w którym obywatele lubią spędzać czas wolny- przyznam, nie doświadczyłam podobnej sytuacji w żadnym kraju a mieszkałam na trzech kontynentach w kilku metropoliach. Seul jest jednak wyjątkowy!

I Love Seoul /  2015 Rok Owcy  -  Karteczki z tablicy przeznaczonej dla mieszkańców do komunikacji z urzędem
Karteczki i tablice
Urząd przyjazny społeczeństwu

Znajdujące się na terenie urzędu kawiarenki zatrudniają osoby niepełnosprawne, sprzedawane jest tu także rękodzieło tworzone przez osoby upośledzone. Ceny są tu bardzo niskie, ponieważ urząd miejski dofinansowuje kawiarenki. Na około City Hall kawa kosztuje $6 - $7 a w City Hall $3, a do tego, jest pyszna i przy niektórych gatunkach kawy, także fair trade. 
W podziemiu znajduje się sklepik Danuri prowadzony dzięki projektowi obecnego burmistrza, który to projekt ma na celu pomoc młodym projektantom oraz małym firmom w wypromowaniu się oraz sprzedaży swoich produktów.
Jeśli szukać będziecie w Seulu oryginalnych pamiątek z podróży do Korei, a jednocześnie chcecie mieć pewność, że to, co kupicie nie jest Made in China trudno znaleźć lepsze miejsce na zakupy. Można tu nabyć na przykład piękne wyroby z macicy perłowej, które są produkowane ręcznie w Korei (a nie w Chinach, jak produkty z Namdemun czy Dongdeamun), a do tego są w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. W podziemiu znajduje się także Fair Trade Shop, w którym można nabyć produkty z krajów rozwijających się.

Produkty w sklepiku sprzedającym wyroby tworzone przez osoby upośledzone
Piętro 9 - galeria, na 8 kawiarnia i sklepik. 
Sklep Danuri mieszczący się na poziomie B1 ma w ofercie produkty młodych artystów i małych firm. Znajdziecie tu produkty oryginalne, których sprzedaż wspiera rozwój małych przedsiębiorstw.
Wyroby z mojej ukochanej laki i macicy perłowej w sklepiku Danuri.
Urząd przyjazny środowisku

Po wejściu do Urzędu Miejskiego człowiek ma wrażenie jakby wszedł do lasu. Cała ściana wewnętrzna pokryta jest 28 metrowym, pionowym ogrodem, który dwa lata temu trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Powietrze jest bardzo rześkie, co zresztą, nie jest niczym zaskakującym, zważywszy na fakt, że ogród zajmuje ponad 1,500 m2.
Nie jest to jednak jedyny ogród, który znajduje się na terenie urzędu. Kolejnym ogrodem jest Sky Yard znajdujący się na dachu starej części urzędu.
Z ogrodu rozciąga się piękny widok. Na północy widać Gyeongbokung, oraz Blue House, czyli tutejszy Belweder oraz Sejongdaero ze świetnymi muzeami, o której napiszę niedługo, w razie, gdyby ktoś jeszcze tego lata do Seulu zawitał. Na południowy wschód widać górę Namsan z N-Tower a na zachód pałac Deoksugung.

Ogród pionowy i biała instalacja Seobeol koreanskiego artysty Jeon Sucheon. Trąba powietrzna symbolizuje komunikację pomiędzy urzędem i mieszkańcami, biała siatka symbolizuje optymizm, a srebrna rura dynamikę Seulu.

Dach nowej części urzędu miejskiego pokryty jest bateriami słonecznymi. Ponieważ pod urzędem znajdują się cieki wodne, energia grzewcza uzyskiwana jest z pomp ciepła.  
Urząd przyjazny mieszkańcom

Na terenie urzędu znajduje się kilka galerii, rzeźby oraz miejsca, w których obywatele mogą się spotkać lub zorganizować warsztaty, koncerty, śluby i inne eventy, wystarczy zaaplikować o wynajem salki bądź auli. Oferta o tyle atrakcyjna, że ceny o wiele niższe niż w jakimkolwiek hotelu a i dojazd prosty, ponieważ urząd ma bezpośrednie, podziemne połączenie ze stacją metra.
W starej części Urzędu znajduje się także wzruszająca wystawa poświęcona ofiarom tragedii promu Sewol. To wydarzenie, od którego minął właśnie rok jest dalej żywe w pamięci Koreańczyków. To piękny gest ze strony władz Seulu, że zapewnili miejsce, w którym pamięć o ofiarach trwa nadal.

Obecny Pan Burmistrz Park Won - soon wywodzi się z ruchu społecznego i wiele z jego inicjatyw to właśnie te społeczne, a nie związane ze zmianami w architekturze miejskiej, na których to zmianach skupiali się jego poprzednicy. W urzędzie znajduje się między innymi tablica, na której mieszkańcy mogą zostawić swoje sugestie. Kiedy się zapełnia, robione jest zdjęcie a pomysły i potrzeby mieszkańców dyskutowane są na specjalnym zebraniu. 
Druga, podobna tablica znajduje się przy wejściu do gabinetu burmistrza, ale tu propozycje zostawiają pracownicy.

Miejsce odpoczynku dla pracowników urzędu na terenie budynku. Taki piknik na trawce przy biurze ;)
Biuro Park Won - soon-a;Półka w kształcie litery V została zamówiona przez burmistrza. Symbolizuje bogaty oraz biedny Seul, który ma połączyć burmistrz Park.

Burmistrz Park to człowiek z duszą społecznika i choć jego biuro wygląda jakby przeszedł przezeń huragan i nawet sekretarka nie ma pojęcia, co i gdzie się znajduje, to Won - soon ma jasną wizję społeczeństwa, które chciałby stworzyć w Seulu i konsekwentnie dąży do polepszenia bytu osób mniej uprzywilejowanych niż właściciele i pracownicy wielkich korporacji. 
Po odmianie wizerunku Seulu przyszedł czas na zmiany w samym społeczeństwie i trudno o lepszą osobę niż Burmistrz Park do realizacji tego zamierzenia (co widać zresztą choćby w małych inicjatywach wyrównywania szans na terenie samego urzędu).

Plac przed Urzędem Miejskim to miejsce w którym organizuje się wiele eventów przez cały rok, a w zimie miasto organizuje tu otwarte lodowisko.  Na zdjęciu zeszłoroczne obchody związane z zatonięciem promu Sewol.
Jedna z sal galerii upamiętniającej tragedię zatonięcia promu.

Ulubionym przeze mnie miejscem w City Hall jest bez wątpienia Sky Yard. Jeśli przyjedziecie do Seulu szkoda pominąć ten mały ogródek z pięknym widokiem na 700 lat historii miasta.

Widok ze Sky Yard - w tle N-Tower
Widok ze Sky Yard na północ - Koreański Belweder (niebiesko-zielony dach), Sejongdaero oraz Palac Gyeongbokung


Galeria w wierzy starej części budynku.

Seulski City Hall jest nietypowym urzędem miejskim. Warto w nim pójść na kawę i fajne zakupy ;)

Dojazd:
City Hall Station,  Linia 1, wyjście 4
2 komentarze:

 1. Świetnie to wygląda, naprawdę super przyjaźnie. Znacie może kogoś kto coś musiał tam załatwić i opowiedział Wam jak to poszło? Chociaż jak tak się starają, to pewnie i nie biega się z numerkiem od okienka do okienka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy, ale problem w tym, ze kontakty z dzialem promocji to nie do konca kontakt z nieznanym pracownikiem urzedu.
   Solennie obiecuje, ze popytam znajomych koreanczykow jak sprawa sie ma i dam znac.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...