środa, 17 grudnia 2014

DDP Dongdaemun Design Plaza - SeoulWirtuwiusz : Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Seulska DDP to kwintesencja trzech powyższych.


Seulczycy przed kilkunastoma miesiącami dołączyli do szczęśliwców, mogących przebywać w obecności Zahy Hadid, a konkretniej rzecz ujmując, w obecności jej geniuszu projektanckiego oraz architektonicznego, obecnego w bryle Dongdaemun Design Plaza.
Kiedy kilka tygodni temu wrzuciłam w sieć zdjęcie klatki schodowej budynku, który darzę prawdziwą miłością, po kilkunastu sekundach starodawny AOL przemówił „You got mail”, przyszedł komentarz do zdjęcia od zupełnie przypadkowego internauty „ sexy curves!”.


Główna klatka schodowa
Przyznam, nigdy o tym budynku nie myślałam w kategorii sexy, ale tak ujęło mnie to określenie, że kiedy byłam tam po raz setny w zeszłą sobotę skupiłam się na detalach, na krągłościach tego budynku i fakt! Jest sexy, ale nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę, kto budynek zaprojektował.

Zaha Hadid, to 57 letnia mieszkanka Londynu, z pochodzenia Irakijka; dojrzała kobieta, która jest jak wino: im starsza, tym lepsza.
Jej projekty z początku kariery są ciekawe, choć nie tak płynne jak DDP czy Abu Dhabi Performing Arts Centre, które jest jeszcze w fazie projektu.
Zaha zmieniała się, ewoluowała a wraz z nią jej projekty.
Jeśli będziecie odwiedzali Seul, DDP wręcz musi się znaleźć na Waszej liście. To miejsce doskonale symbolizuje zmiany, jakich dokonała Korea w ciągu ostatnich dwóch pokoleń.  Budynek jest nieco surrealistyczny, surowy, prosty, nowoczesny, zdający się niemal płynąć w powietrzu. Jest oderwaniem się od rzeczywistości w samym centrum dziesięciomilionowej metropolii. To budynek ukazujący nasza przyszłość, takie połączenie scenografii z Piątego Elementu z tym, z Interstellar oraz Gwiezdnych Wojen.Na terenie DDP znajdują się galerie, muzea a także sklepy, które są raczej małymi galeriami sztuki użytkowej, niż sklepami, jako takimi. To miejsce, w którym projektanci mogą pokazać swoje wzornictwo a także ułatwić śmiertelnikom nabycie produktów. Od początku sklepiki w DDP opanował upcycling. Można tu miedzy innymi nabyć i to w bardzo przyzwoitych cenach torby: zrobione z materiałów powtórnie przetworzonych, portfele zrobione ze starych map oraz T-shirty z napisami zrobionymi z przycisków starych klawiatur komputerowych.
Na terenie kompleksu znajduje się także kilka kawiarenek, kawa dobra wszędzie, ale polecam kawiarenkę, znajdującą się w holu głównym, mają pyszne organiczne lody waniliowe!


Po lewej kawiarenka, po prawej sklepik

Galeria na terenie DDP
Nie wszyscy Seulczycy przejawiają zachwyt nad budowlą, jaki wykazuje pisząca. Niektórzy zarzucają projektantce, że nie odwiedziła Seulu podczas robienia projektu, nie zapoznała się z historią miejsca, z obyczajami panującymi w Korei. To fakt, Zaha przyjechała do Seulu po raz pierwszy w 2009 roku, kiedy wszystko było już dopięte na ostatni guzik i położono kamień węgielny pod budowę, ale zanim do niej doszło, cały projekt stanął pod znakiem zapytania spowodowanym po części protestami niezadowolonych mieszkańców, a po części odkryciem stanowisk archeologicznych na terenie budowy.
DDP było ni mniej ni więcej tylko Stadionem Dziesięciolecia. To sztandarowy projekt ruchu Design Seoul, który został ogłoszony w 2007 roku a jego orędownikiem został Burmistrz Oh. Podjęto decyzję o wyburzeniu Stadionu Dongdaemun zbudowanego w 1926 roku. Kompleks składał się z dwóch budowli: stadionu do gry w baseball oraz drugiego, piłkarskiego. Jako pierwszy w 2007 roku, zaczęto burzyć stadion baseballowy, na którym w dalszym ciągu mieścił się targ staroci. Ludzie demonstrowali, a policja ich uciszała, do czasu, aż na terenie rozbiórki natknięto się na wykopaliska z czasów dynastii  Joseon.  Zaha przeprojektowała bryłę budynku, tak, aby wyeksponować wykopaliska. W 2009 odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego.  
Dziś możemy chłonąc magię tego miejsca i rozkoszować się bajkowym wprost designem.
Kto wie, być może kiedyś i Warszawa dołączy do szczęśliwców mogących gościć projekty Zahi na swych ulicach.


Widok z 9-go piętra LOTTE FITIN


Dojazd

Metro
Stacja Dongdaemun History & Culture Park
(Linia nr 4), Exit 1.

Autobusy
1. Dongdaemun History & Culture Park Station
-Niebieska linia: N13 , N16 , N30 , N62 , 105 , 144 , 152 , 261 , 301 , 420
-Zielona linia: 2012 , 2015 , 2233 , 7212
-Czerwona linia: 9403
-Miejski objazdowy: 90S Tour


2. Dongdaemun Design Plaza (DDP)
-Zielona linia: 2012

4 komentarze:

 1. Design DDP jest niesamowity. Miejsce oszałamia, już przy pierwszej wizycie, a budynek był jeszcze wtedy w budowie, zrobił na mnie duże wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda świetnie, żałuję, że nie wiedziałem kiedyś i mi przepadło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Został oddany do użytku dopiero w zeszłym roku. Projekty Hadid są na całym świecie. Zerknij na któryś przy okazji, przestrzeń adoptowana jest w nich wszystkich w podobny sposób (mowa oczywiście o jej projektach z ostatniej dekady, dwóch).

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...