czwartek, 18 września 2014

Tokyo - Asakusa i noże


Dzielnica Asakusa została wybudowana wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Sumida-gawa.
Pierwotnie dzielnica rozkwitała dzięki obecności Senso-ji Temple, służąc jako baza handlowa, zaopatrująca mnichów we wszelkie potrzebne dobra (identyczną funkcję pełniły w dawnej Europie miasteczka położone przy opactwach czy klasztorach katolickich). 

Ta dzielnica, oprócz sklepów, świetnych restauracji i miejsc godnych zwiedzenia, ma jeszcze jedną cechę decydującą o jej niezwykłości: atmosferę starego Tokyo. Jeśli tylko zboczycie z głównych ulic poczujecie smaki, zapachy oraz widoki Tokyo, które już zanika wchłaniane przez nowoczesność. 
Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Asakusa jest bezsprzecznie Senso-ji Temple oraz ogromna latarnia wisząca w bramie pomiędzy bogiem Wiatru a bogiem Piorunów z inskrypcją „Kaminari-mon”, czyli „Brama Piorunów”. Okolice świątyni kryją jeszcze jedną niespodziankę Nakamise- dori Street, uliczkę prowadzącą do świątyni, na której, po obu stronach znajdują się małe sklepiki z pamiątkami i japońskimi słodyczami. Ponieważ byłam miło zaskoczona wysoką jakością oferowanych produktów pozwoliłam sobie na małe, zakupowe szaleństwo i teraz cała rodzina i znajomi będą mieli w domu „coś” z Japonii. 

Świątynia i Brama Piorunów widoczne z ósmego piętra Tourist Information Center

Sklepik w alejce prowadzącej do świątyni

W Senso-ji można także sprawdzić, co czeka nas w przyszłości.
Bezpośrednio przed samą świątynią rozstawione są (po obu stronach) stoiska z przepowiedniami. Procedura wygląda następująco: wrzucamy ¥100 jałmużny, potrząsamy puszką, w której znajdują się patyczki z oznaczeniami szufladek a w nich ukryte są przepowiednie, wyciągamy patyczek i szukamy odpowiedniej szufladki. Jeśli los nam nie sprzyja można procedurę powtarzać do skutku. Ja za pierwszym razem wyciągnęłam najlepsza wróżbę (pewnie pomógł mi bóg piorunów, do którego wcześniej odmówiłam zdrowaśkę w intencji dobrej pogody), co spowodowało z jakiegoś powodu aplauz stojących obok Japończyków.  

 
Szufladki z przepowiedniami


Vis-à-vis świątyni znajduje się centrum informacji turystycznej czynne codziennie od 9.00- 20.00. Doskonale zorganizowana baza z pracownikami mówiącymi biegle po angielsku. Mapki, broszury, możliwość skorzystania z tłumacza; wszyscy bardzo pomocni a co najważniejsze, doskonale zorientowani w ofercie turystycznej Tokyo i okolic. Zdecydowanie polecam odwiedzenie Asakusa Tourist Information Center, ponieważ, z pewnością ułatwi to poruszanie się po samym mieście oraz całej prefekturze (Ginza line, Asakusa station, exit 2).

W tle Asakusa Tourist Information Center

Dodatkowo, na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy z panoramą rozciągającą się na wschód od rzeki z charakterystyczną Tokyo Sky Tree w tle (Hanzon Line, Oshiage station, Sky Terr exit). 

Tokyo Sky Tree, druga od lewej
Asakusa urzekła mnie jeszcze jednym miejscem, zupełnie nie turystycznym, chyba, że ktoś, tak jak ja uwielbia jeść i choć sam nie gotuje ma w domu połowicę, która to robi wyśmienicie. Otóż, znajduje się tu ulica, która stanowi raj dla właścicieli restauracji, szefów i miłośników gotowania, mowa o ulicy Kappabashi-dori (Ginza line, Tawaramachi station, exit 3) 

ulica Kappabashi-dori

Ulica podzielona jest na cztery dystrykty. Można tu kupić wszystko, co do gotowania potrzebne, od garnków i naczyń, poprzez noże i opakowania do Take away po sztuczne jedzenie, które wykorzystywane jest w oknach restauracji w ramach menu (jedzenie wygląda w 100% na prawdziwe!). Ponieważ, jak wspomniałam wcześniej mój małżonek jest osobą gotującą w rodzinie postanowiłam mu (nam) kupić nóż będący crème de la crème wśród noży, czyli takim, który zrobiony jest z japońskiej stali warstwowej. Nóż został zakupiony w jednym z najbardziej znanych sklepów specjalizujących się w nożach w Tokyo KAMATA, pan sprzedawca pouczył mnie jak o nóż dbać i jak go ostrzyć (ostrzenie, to dość finezyjny proces i wydaje się nie do powtórzenia w warunkach domowych, więc trzeba będzie szukać sklepu specjalistycznego w Seulu i wozić do ostrzenia). 
Dla zainteresowanych tematyką podaję link do sklepu http://kap-kam.com/index_english.html Istnieje możliwość zakupów online (ceny dużo korzystniejsze niż w polskich sklepach sprzedających podobne towary).
Na Kappabashi-dori zostały zakupione jeszcze inne przedmioty, ale tą kwestię przemilczę, ponieważ mają to być niespodzianki dla „bliskich i znajomych królika”. 

Sample food store

Asakusa ma jeszcze dwa miejsca, których nie należy pominąć: Edo Shitamachi Traditional Crafts Museum, w którym zobaczyć można tradycyjne, ręcznie malowane lampy oraz inne, tradycyjnie wykonane przedmioty (jeśli jakiś eksponat nam się spodoba można poprosić pracownika muzeum o kontakt do artysty i zamówić rzecz bezpośrednio u źródła); drugim miejscem są uliczki znajdujące się pomiędzy wspomnianym muzeum, Senso-ji i Asakusa View hotel. Male knajpki i miniaturowe sklepiki z rękodziełem mieszają się tutaj z salonami gry oraz parkiem rozrywki. W tych kilku kwartałach wszyscy, bez wyjątku, wszyscy, znajda coś dla siebie. Dla mnie ta dzielnica była kwintesencją Tokyo i gdybym miała na zobaczenie miasta tylko jeden dzień to spędziłabym go właśnie tu.


Mapa dzielnicy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...